Contactz

 

 

 

 

 

Aletli dalış hakkında merak edilenler.
q


Dalış Tüpündeki Hava ?
Sportif dalış tüplerindeki hava saf oksijen değildir. Tüplere atmosferdeki soluduğumuz hava işlemlerden geçerek kuru, filtre edilmiş, partiküllerden ayrılarak doldurulur.

Aletli Dalış Güvenli midir? Vurgun nedir?
Dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu zaman son derece güvenlidir. Bu nedenle teorik ve pratik eğitim sonucu sertifikalandırma yapılır.
Vurgun; dekompresyon hastalığı olarak geçer, dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu sürece, hergün gelişen teknoloji ile üretilen dalış ekipmanları sayesinde dekompresyon hastalığına maruz kalmak imkansız bir duruma gelmiştir. Kurallara uyulduğu ve dalış limitleri aşılmadığı sürece dekompresyon hastalığı riski hemen hemen yok denecek kadar azdır.

Ya tüpteki havam biterse ?
Genellikle olmaz, her zaman için tüpte ne kadar havamızın kaldığını gösteren ve sık sık kontrol ettiğimiz göstergemiz vardır. Dalış kurallarına göre yüzeye tüpte bir miktar hava ile çıkmak zorundasınız.
Dalış tek başına yapılan bir spor olmadığı için grup içinde olsanız bile mutlaka bir dalış arkadaşınız olur. Her dalıcının ekipmanı içinde ahtapot dediğimiz yedek hava kaynağı takılıdır. Dalış eşinizde bulunan ahtapot ile yedek hava kaynağını paylaşarak güvenli bir şekilde yüzeye çıkarsınız. Tüm bu beceriler size pratik eğitimlerde öğretilir ve defalarca tekrar ettirilir.
.
Ne Kadar Derine Dalarım? Su Altında Ne Kadar Kalabilirim ?
Yeni başlayanlar 18 mt. eğitim ve sertifika seviyesi yükseldikçe maksimum 30 mt. dir.

Bir dalış tüpünün yeterlilik süresi kişinin solunum ritmine, tecrübesine, seviyesine, dalınan derinliğe, suyun ısısına bağlıdır.


      a      s      a      z