Contactz

 

 

 

 

 

Aletli Dalış (Scuba) Nedir?
q


Aletli Dalış (Scuba) Nedir?
SCUBA İngilizce (Self Contained Underwater Breathing Apparatus) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Kendinden Yeterli Sualtı Solunum Aygıtı . Tüplü dalış, aletli dalış olarak da tanımlanır.
Scuba (tüplü-aletli) dalışın yapılabilmesi için gerekli ekipmanın kullanılması ve eğitim alınması gerekir.  Yüksek basınçlı hava doldurulan çelik veya alüminyum tüp kullanılır. Tüpteki havayı solumak için regülatör, su içindeki yüzerliğini ayarlayan denge yeleği (BC), maske, palet, dalış bilgisayarı, dalış elbisesi, şnorkel ve diğer malzemeler ile yapılan dalıştır.

Sertifika seviyesine göre dalışlar belirlenmiş derinlik limitlerine kadar yapılır.

Nasıl Başlarım?
Dalışa başlanabilmesi için ilk şart 15 yaşında olmak, sağlıklı olmak, yeterli seviyede yüzme bilmek gerekir. Dalış eğitimi hem Padi sisteminde hem Cmas sisteminde önce teorik eğitim, bitiminde denizde pratik eğitim sonrası sualtında yapılan beceriler sonucunda başarılı olunduğunda dalış sertifikası almaya hak kazanılır.

Dalış Malzemesi Almam Gerekiyor mu?
Kullanılacak dalış malzemeleri, eğitim süresince tarafımızdan sağlanmaktadır. Sertifika alındıktan sonra konforlu dalışlar yapmak isterseniz kendi dalış malzemelerinizi alabilirsiniz.      a    a